ekmek tarifleri ile ilgili aradığınızı bulacağınız özellikle ekşi mayalı ekmek ve ekşi mayalı kepek ekmeği nasıl yapılır burada bulabilirsiniz

Ekmek Tarifleri

Ekmek tarifleri konusuna gelmeden ekmeğin hayatımızda önemine bir miktar değinmek istiyorum. Bildiğiniz gibi lif ve karbonhidrat zengini ekmek, pek çok insan için öğünlerin en temel besini. Ekmeksiz bir öğün düşünemeyen pek çok insan var. Dünyanın neresine gidilirse gidilsin, karşılaşacağınız en evrensel besin ekmektir. Çünkü her toplum, coğrafyasına özgü tahılları işleyerek en temel besin haline getirmiştir ekmeği. Sanayi ve teknoloji devrimleri ile insanlık değişiyor ama ekmeğe olan ihtiyacı ve bakış açısı hiç değişmiyor. Üretimin artmasıyla, sağlıksız bir besin olduğu algıları güçlense de ekmek, doğru yapıldığında en sağlıklı ve doyurucu besinlerden biridir. Bu nedenle ekmek tarifleri, binlerce yıldır elden ele kulaktan kulağa dolaşır.

Un, maya ve suyun birleşimiyle ve en önemlisi sabırla üretilebilen ekmek, en kolay yapılabilen besinlerdendir. Hiç tecrübesi olmayan biri bile, birkaç denemeden sonra istediği seviyede ekmek üretebilecek duruma gelir. Bunun sebebi, binlerce yıldır genlerimize işlemiş ekmek tutkusudur. En kolay hamur işi ürünlerden biri olan ekmek, yemeklerin yanında tüketiliyor. Ancak “ekmek arası” terimi tüm dünyada yaygındır. Ekmeğin arasına bir şeyler koyup bir öğüne dönüştürmek, dünyanın en yaygın yemeklerindendir. Bu nedenle ekmek tarifleri, coğrafyaya göre değişiklik gösterir ama temeli hep aynıdır.

hamur dinlendirme ekmek yapımında ki en önemli süreçlerden biridir. Ekmek tarifleri ve hamurun gelişmesi için önemli bir süreçtir

Ekşi Mayalı Ekmek Tarifleri

Dünyanın her yerinde en çok tüketilen ekmek türü ekşi maya ile yapılan ekmeklerdir. Öncelikle ekmek mayası bekletilerek farklı şekilde fermente ediliyor. Ekşi mayalı ekmek tarifleri, öncelikle mayanın üretilmesiyle başlıyor. Ekşi maya yapımı ile başlayan süreç, zamanla olgunlaşan ve içinde yararlı bakterilerin ürediği ekşi maya, ekmeğe hem ayrı bir sağlık hem de vazgeçilmez bir lezzet katıyor.

Ülkemizin her coğrafyasında bu maya türü kullanılarak yapılan ekmekler büyük beğeni ile tüketiliyor. Bu ekmek türü, uzun süre bayatlamadan kalabiliyor. Bu yönü nedeniyle tercih edenlerin sayısı fazla. Ancak besin değerinin yüksek olması nedeniyle özellikle sağlıklı ekmek isteyenler tercih ediyor. Evde de kolayca yapılabilen, insanların severek tükettiği ekşi mayalı ekmek tarifleri var. Birbirinden lezzetli tariflere kolaylıkla bloğumuzda bulabilirsiniz.

Ev Yapımı Ekmek Tarifleri

Özellikle ülkemizde günlük olarak en çok üretilen besin ekmektir. Ancak üretimin fazlalığı, buğdayın uğradığı değişimler, bazılarının tercihlerini değiştirdi. Bu nedenle ev yapımı ekmek tarifleri daha fazla rağbet görmeye başladı. Yapımı son derece basit olan ekmeği evde yapmak sağlığa da önemli derecede katkı sağlıyor. Özellikle aradığı ekmeği bulamayan aileler evde ekmek yapmayı sıklıkla tercih ediyor.

İyi ekmek için öncelikle unun iyi seçilmesi gerekiyor. Zevkinize göre çavdar, tam buğday ya da yulaf gibi unlarla karıştırılacaksa doğru oranda kullanmak önemli. Otoliz, hamur yoğurma, dinlendirme ve mayalanma süreci ekmeğin güzel olması için en kritik aşamalardan. İlk başlarda istenilen başarı sağlanamasa da tecrübe kazanmak ve püf noktalarına dikkat etmek zamanla mükemmel sonuca ulaşmanızı sağlayacaktır. En güzel, lezzetli ve sağlıklı ev yapımı ekmek tarifleri profesyonel bir ekmek ustası gibi yapabileceğiniz şekilde bloğumuzda bulabilirsiniz.

Kuru Mayalı Ekmek Tarifleri

Ekmeğin en önemli aşaması mayalanma sürecidir. Bu bağlamda kullanılan mayanın çeşidi de büyük önem taşıyor. Zevkinize göre ekşi maya ya da yaş maya kullanabilirsiniz. Diğer bir alternatif olarak kuru maya ile de güzel sonuçlara ulaşmak mümkün. Elinizin altında sürekli bulunması ve kolay saklama şartları ile kuru mayalı ekmek tarifleri de çok rağbet görenlerden. Maya, ekmeğin şeklinin oluşmasında, yumuşak ve kabarık olmasında çok önemli bir faktördür. Aslında yaptığımız ekmeğin gözümüze de hitap etmesi gerekir. Bu nedenle mayalanmanın kontrollü yapılması önemlidir.

Ekmekte kuru maya kullanılması, diğer mayaların kullanılması kadar önemlidir. Her zaman doğru miktarda maya kullanılmalı ve doğru şekilde çalışması sağlanmalıdır. Yaş ve kuru mayalar ekşi mayalara göre daha etkili olduklarından, çalışmaya başladıklarında bekleme süresi ve ısıya dikkat edilmelidir. Ekmekçilik Okulu olarak sadece ekşi mayalı tarifler değil, yaş ve kuru mayalı ekmek tarifleri de bloğumuzda bulunan ve uygulaması çok kolay tariflerdir.

Ekmek Tarifleri

Sadece ülkemiz topraklarında binin üzerinde ekmek çeşidi vardır. Doğuda tandır, kuzeyde mısır, batıda ekşi mayalı ya da çavdar ekmeği bulmak mümkündür. Bu zenginlik, her damağa uygun sağlıklı ekmeklerin üretilmesini sağlıyor. Ekmek tarifleri coğrafyaya göre değişiyor. Ama her ekmek ülkenin her yanında sevilerek tüketiliyor.

Teknolojinin de yaygınlaşması ve İnternetin daha ulaşılır olması ile dünyanın neresinde olursa olsun bir tarife ulaşılabiliyor. Farklı lezzetleri tatmak artık evdeki un ve fırınla mümkün oluyor. Ekmek; doğru malzemelerle, doğru şekilde yapıldığında en sağlıklı besinlerden biridir. Ancak seçilen unlarda gluten miktarına dikkat edilmelidir. Ekmek, lifli bir besindir ve sindirim için son derece önemlidir. Ayrıca protein, kalsiyum, B1 ve B6 vitaminleri ile fosfor yönünden zengindir. Bu sağlığa evde kendiniz de kolayca ulaşabilirsiniz. Hemen şimdi farklı ekmek tarifleri ile buluşabilirsiniz.

sorularınız için iletişim sayfası ya da instagram vasıtasıyla bizimle iletişime geçebilirsiniz…

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir