ekmekçilik okulu tarifleri ile kendi ekşi mayanızı ve ekşi mayalı ekmeğinizi yapabilirsiniz

Yeni Ekmek Meraklıları ve Ekmekçilik Okulu

Ekmekçilik Okulu olarak kendi mutfağınızda ve mevcut malzemelerle nasıl kendi ekmeğinizi pişireceğinizi anlatmak ve yardımcı olmak istedik. Her şeyi hazır olarak tükettiğimiz şu dönemlerde bazı zamanlar doğallığı özlemiyor değiliz. Meyvenin suyunda hazıra konmak, yemeği hazır pişmiş olanından almak ya da ekmeği fırından aceleyle alıp eve gitmek… Tüm bunlar bizim için kolay olsa da emek vermediğimiz durumlar olduğundan bir derece önemsizleşebiliyor. Bundan dolayı gelin ekmeğinizi kendi evinizde yapın. Hamurla uğraşırken verdiğiniz emek, ekmeğinizin tadını daha farklı yapacağını kesinlikle unutmayın. Eğer kendi ekmeğinizi yapmaya karar verdiyseniz Ekmekçilik Okulu olarak tarifler bölümünde sizin için hazırladığımız ekşi mayalı ekmek tarifleri sizleri bekliyor. Ayrıca Blog bölümünde işinize yarayacağını düşündüğümüz diğer içeriklere göz atmanızı da tavsiye ediyoruz.

Ekmek yapmak gözünüzü hiç korkutmasın. Aşağıdaki basit adımları takip ettiğiniz müddetçe ekmek hamuru elinizde dans edecektir. Sonrası mı? Sonrasında evinizi mis gibi kokutan çıtır çıtır sağlıklı ekmekler ortaya çıkacaktır.

Ekmekçilik Okulu ekşi maya tarifi ile kendi ekşi mayanızı kendiniz yapın

Adım 1: Ekmekçilik Okulu Tarifi ile Kendi Ekşi Mayanızı Oluşturun

Eğer tamamen doğal bir ekşi mayalı ekmek istiyorsanız, mayasını kendiniz yapın. Hayatınızda daha önce maya yapmamış olabilirsiniz ama bu hiç problem değil. Ekşi mayayı canlandırma ve onu aktif hale getirmek, fırından ekmek almaya gitmek kadar basit.

Eğer kendi ekşi mayanızı oluşturacaksanız, ekmek yapma işleminin çoğunu en başından tamamladınız demektir. Çünkü mayası hazır olan ekmeğin sonuçlanması umduğunuzdan daha kısa sürecektir. Bu aşamada bekleme süresi sadece hazırladığınız karışımın mayalanmasıdır. Bekleme süreniz sadece 5-7 gün kadar olacaktır. Birkaç gün sonrasında evinizde pişen sıcacık ekmeklere ulaşabilirsiniz.

Eliniz ekmek yapmaya o kadar alışacak ki, mutfağınız adeta başarılı bir ekmek fırınına dönecek, sizde o fırının ustası olacaksınız ve bu fırından çeşitli tariflerde ekmekler çıkacak.

Adım 2: Ekmekçilik Okulu Tarifleri ile İlk Göz Ağrısı Ekmeğinizi Yapın

Mayanız aktifleştiğine göre artık ekşi mayalı ekmek yapmamak için hiçbir nedeniniz kalmamış demektir. Üstelik günlerce işleminin tamamlanmasını beklediğiniz mayayı kullanma vakti de gelmişte geçiyor.

Günlük hayatımızda ekmek neredeyse sıradanlaşan bir yiyecek olsa da ekmek yapma eylemi öyle değildir. Evinde ilk kez ekmek yapan kişi de ekmeği sürekli yapan da aynı heyecanı duyar. Çünkü ekmek yapmak evin samimiyetini artırır. Onun mis kokusu eve yayıldıkça ev işte o zaman ev olur. Buna ek olarak, misafir olarak gelen yakın arkadaşınıza kahvaltı sofranızda kendi yaptığınız ekmekten ikram ettiğinizi düşünün. Siz bir şeyler için emek vermişsiniz ve yakın arkadaşınızdan bu emeğin karşılığını görüyorsunuz. Verdiğiniz emeği bir başkasıyla paylaşmak en az emek vermek kadar şahane değil mi?

ekmekçilik okulu ekmek tarifleri ile kendi ekmeklerinizi yapın, hatta kendi reçetelerinizi oluşturarak farklı aromaları deneyin

Adım 3: Pişirme Ekipmanlarınız Olsun

Pişirme ekipmanı deyince kulağa çok havalı geliyor olabilir fakat burada kastedilen her mutfakta olan fırındır. Fırına ek olarak da ekşi mayalı ekmek pişirebileceğiniz döküm tencere veya bir fırın taşı ayrıca küçük metal bir su kabı işinizi görecektir. İhtiyacınız olan malzemeler sadece bunlardır. Bu işi ben biraz daha gösterişli yapmak istiyorum derseniz evet yardımcı malzemeleri de yavaş yavaş tamamlayabilirsiniz. Kısaca, birileri artık size evde kendi ekşi mayalı ekmeğini yaptığını söylediğinde gözünde büyütmenize gerek yoktur. Çünkü artık siz de bir ekmek pişirme ustasısınız.

Ekmeğin pişirme serüveni minimumdayken yaşattığı haz maksimumdadır. Bu da onu vazgeçilmez kılar. Hatta tadına alışırsanız alacağınız keyfi size tarif edemem.

Pişirme ile ilgili hazırladığım sayfaya bir göz atmanız sizin için faydalı olacaktır.

ekmekçilik okulu ile kendi ekmek katlama deneyiminizi geliştirin

Türk Mutfağının Vazgeçilmezi: Ekmek

Türk milleti olarak yemeğin yanında ekmek olmazsa kendimizi karnı doymuş olarak hissetmiyoruz. Yani, ekmek bizim için gerçekten çok önemlidir. Özellikle salçalı ve sulu Türk yemeklerinin vazgeçilmezidir. Bazı bölgelerde ekmeği bu yemeklere banarak yemek ekstra haz verir (kendi adıma bunu kesinlikle söyleyebilirim). Üstüne bir de kendi yaptığınız ekşi mayalı ekmek ise tadına doyum olmayacaktır.

Birbirinden farklı tarifleri olan ekmeği damak zevkinize göre hazırlayabilirsiniz. Ekmekçilik Okulu tariflerini kendinize göre değiştirerek farklı tarif kombinasyonları sayesinde kahvaltıda ve akşam yemeğinde sofralarınız daima şenlenecektir. Çocuklarınıza ya da misafirlerinize kendi yaptığınız ekmekten ikram ederek davetlerinizin daha güzel geçmesini sağlayabilirsiniz.

Hazırlama aşaması çok kolay olan ekşi mayalı ekmeği bir kez yapınca her zaman yapmak isteyeceksiniz. Hem ekmeğin lezzeti hem de yapım aşamasındaki hazzı sizi tutsak edecektir. Artık ekmek pişirirken etrafa yayılan koku sizin emeğinizdir.

Son Adımda Ekşi Mayalı Ekmek

Son adıma geldiğinize göre, artık farklı şeyleri deneyebilirsiniz. Bu zamana kadar doğru ekmek adımlarını uyguladınız ve el alışkanlığına da sahip oldunuz. Artık aklınıza yatan değişik ekmekleri yaparak yeni ve farklı aromalarda ekmekler pişirebilirsiniz. Yazımızı buraya kadar okuduğunuza göre artık ekşi maya yapımı ile ekmek yapımının birinci adımından başlayabilirsiniz.

Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim, hepinize mutfağınızda kolay gelsin…

Bize ulaşmak için iletişim bölümünden ya da yorumlar bölümünden yazabilirsiniz. Aktif bir sosyal medya kullanıcısıysanız instagram dan bize yazın…

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir