makarna tarifleri ile kendi damak tadına göre makarna yapımını öğrenebilir ve kendini geliştirebilirsin

Makarna Tarifleri

Bu bölümde biraz makarnadan bahsedip daha sonra basitçe makarna hamuru tarifi, taze makarna yapımı, renkli makarna hamuru ve makarna tarifleri ile devam edeceğiz. Daha sonra bunları makarna sosları ile lezzetlendireceğiz. İlk önce makarnadan yazımıza başlayalım…

Şüphesiz dünyanın en doyurucu ve en çok tüketilen besini makarnadır. Uzakdoğu’dan Amerika’ya kadar dünyanın her yerine yayılmış ve çok farklı tarifleri ile karşılaşabileceğiniz en global yemektir. Anavatanı İtalya olsa da dünyanın her yerinde bir çeşidi mutlaka vardır. Yapımında temel olarak özlere bağlı kalınsa da farklılıklar tabi ki mümkündür. Ancak tek gerçek, farklı soslarla bütünleştirilerek dünyanın her yerinde tüketildiğidir. Elbette bu popülerlik; onun lezzetinden, besin değerinden ve doyuruculuğundan geliyor. Makarnanın bu özellikleri, tüm dünyada tutkunlarının oluşmasına neden oluyor. Dolayısıyla her makarna tutkunu, dünyanın en iyi makarnasını yemek istiyor. Hazır makarnalarla tatmin olmayanlar makarna tarifleri peşinde koşuyor.

Bilmeniz gereken nokta, iyi makarna için emek ve sabır gerektiğidir. Makarna; sadece un, yumurta ve suyun buluşmasıyla oluşmuyor. Biraz el becerisi ile şekillenmesi de gerekiyor bunun yanında sevginizi de katmayı unutmayın. Binlerce çeşidi bulunan makarnaların her birini evde yapmak mümkün. İhtiyaç olan tek şey, malzeme, sabır ve birazda yaratıcılık. İyi bir öğrenme sürecinden sonra istenilen makarnaya kolaylıkla ulaşılıyor. Özenilerek yapılan makarnalar, sadece karınları doyurmuyor, damakları da şenlendiriyor. Elbette makarnayı tek başına tüketen toplum yok. Her bir kültür kendine özgü soslar ile tüketiyor.

Soslu Makarna Tarifleri

Makarna sosları, dünyanın her yerinde farklılık gösteriyor. Örneğin Anadolu’da tereyağı ve peynir harika bir sosa dönüşüyor. Ancak Uzakdoğu’ya gidildiğinde deniz ürünleri makarnaları sofraları şenlendiriyor. Her sos, makarnaya ayrı bir lezzet katıyor. Bu da onun popülerliğini artırıyor. Soslu makarna tarifleri, her coğrafyaya göre değişiklik gösterse de farklı damaklarla buluşuyor. Özellikle internet sayesinde artık çok farklı makarna sosu tarifine ulaşmak mümkün oldu. Bu sayede dünya mutfakları, herkesin evinin mutfağına geldi.

Makarna sosu için kültürden ziyade, damak tadı belirleyici oluyor. Çünkü herkesin beğenisine uygun bir sosla bütünleşiyor. Bu bütünleşme, mükemmel ve doyurucu lezzetlerin ortaya çıkmasını sağlıyor. Evdeki her malzeme ile makarna sosu yapmak mümkün. Bunun yanında deniz ürünleri ya da sebzelerle birleştirerek daha sağlıklı hale de getirilebiliyor. Bu nedenle, en iyi soslu makarna tarifleri, damağa en çok uyan tariflerden oluşuyor. Üstelik pratik ve kolayca yapılabilecek pek çok tarife ulaşabilirsiniz.

Değişik Makarna Tarifleri

Makarnalar, binlerce çeşidiyle sofralardaki yerini alıyor. Hangi makarnanın güzel olduğunu elbette ki damak belirliyor. Çeşidi fark etmeden her makarnayı tüketenler bulunduğu kadar, seçici davrananlar da var. Ev yapımı güzel bir spagettiyi tercih edenlerin sayısı hayli fazla. Ancak, Uzakdoğu’nun noddle’ ını bayılarak tüketenler de az değil. Beğeninin fazlalığı onun, farklı çeşitlerde ve tariflerde üretilmesini sağlıyor.

Sadece şekli değil, içeriği de farklı pek çok makarna bulmak mümkündür. Makarna hamuru hazırlamak son derece basittir. Evdeki malzemelerle kısa sürede harika bir makarna yapılabilir. Bunun için son derece basit, değişik makarna tarifleri var. Makarnayı sosla şenlendirmeden önce hamuruna da küçük dokunuşlar yapmak mümkün. Örneğin iki kat makarna hamurunun arasına ince sebzelerin konulması çok eski bir gelenek. Bu sayede özellikle çocukların ilgisini çeken ve onların bayılarak tükettiği makarnalar haline geliyor. Evde yapılan daha besleyici makarnaya ulaşmak, evde güvenilir malzemelerin kullanılarak yapılmasıyla daha da mümkün hale geldi. Üstelik farklı tariflere şimdi ulaşmak daha kolay.

Makarna Sos Çeşitleri

Etli ya da sebzeli, domatesli ya da peynirli… Nasıl olursa olsun makarnanın mutlaka bir sosa ihtiyacı vardır. Damak zevkine göre farklı şekillerde hazırlanan soslarla makarnalar vazgeçilmez lezzete ulaşmıştır. Makarna sos çeşitleri de tabi ki damak zevkine göre değişiyor. Evde kolayca hazırlanabilecek sos çeşitleri en çok tercih edilenlerin başında geliyor. Birkaç domates ve sarımsakla harika bir İtalyan makarnası yapmak mümkün oluyor. Aynı zamanda biraz et, soya sosu ve baharat ile Uzakdoğu lezzetlerini yakalamak da mümkün.

Makarna sosları yaratıcılığa bağlı olarak sınır tanımıyor. Çiğ sebzeli makarna sosları diyet sofralarının vazgeçilmezi oluyor. Her damağa uygun bir sos yapılabildiği için geriye makarna ile birleştirmek kalıyor. Makarna, tahıl zenginliği nedeniyle zengin besleyici bir içeriğe sahiptir. Soslarla bu besin değeri daha da yükseltilebiliyor. Seçtiğiniz sosa göre makarnanıza lezzetinin yanında besleyicilik te katıyor.

Bu nedenle makarna sos çeşitleri için bir standart bulunmuyor. Milyonlarca tarif arasından beğendiğiniz bir tanesini uygulamak yeterli oluyor. Bu sayede makarnayı sofraya daha fazla koymak için bahanelerimiz bitmiyor. Dünya mutfaklarına ulaşmaktaki en kolay anahtar, makarnadır. Farklı sosları deneyerek makarnayı daha lezzetli hale getirmek ve kalıpların dışına çıkmak mümkün. Bu bölümdeki makarna tarifleri ile sizlerde farklı lezzetleri deneyebilirsiniz.

Aklınıza takılan sorular için bize instagram sayfamızdan ulaşabilirsiniz…

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir